BARVENÍ VLASŮ - OD HISTORIE PO SOUČASNOST

Henna na vlasechEugene Schuellerhenna tetovánížDomníváte se, že barvení vlasů je vynálezem moderní doby? Není tomu tak. Archeologické nálezy se datují až do starověku. Dozvíte se, jak se měnily módní barvy v závislosti na konkrétním historickém období...

  tetování hennou Henna

 

Historie barvení vlasů sáhá do dob dávno minulých. To dokazují archeologické nálezy ze starého Egypta staré více než 5000 let. Archeologové našli mumifikovanou ženu s patrnými zbytky barvy na vlasech. Jako barvivo byla nejčastěji používána henna, později Indigo (černá s modrými odlesky).

Henna byla také velice populární v Indii, kde se používala a používá dodnes nejen jako barva na vlasy, ale také jako dočasné tetování. Nejoblíbenější byla henna od období králů Rádšpútu a od Mughalského období. Indové dodnes věří, že henna je obzvláště milá bohyni Lakšmí a přináší štěstí a bohatství.

Ve starém Římě byla velká móda nosit světlou barvu, ale Římanky se svými tmavými vlasy měly problém dosáhnout světlé. Zkoušely prostředky, které jim nabízela příroda a to např. šťávu z citrónů, odvary z heřmánku, nebo mýdelný roztok z bukového listí a kozího loje. Navzdory tomu všemu se jim to nikdy zcela nepovedlo. Bohatší Římanky si vyráběly paruky z blond vlasů svých služebných, pocházejících zejména z Germánských zemí. 

V renezanci byla také moderní blond barva a bohaté vyčesané účesy, především proto, že blond byla barva andělů.

henna egypt henna

Převrat v barvení vlasů způsobil Eugene Paul Louis Schueller v roce 1907 tím, že jako první vyvinul barvu ze zdravotně nezávadných chemických látek. V roce 1909 založil francouzkou společnost neagrasivního barvení vlasů, která byla v roce 1936 přeměněna na L´Oreal. Uvedl na trh barvu Dream blond a éra blondýnek mohla začít. První barva využívala účinek peroxidu vodíku a amoniaku. Ty už z barev pozvolna mizí, avšak dodnes je stále v barvách na vlasy využívána především chemie.

Eugene Schueller l´oreal

 

V příštím článku se dozvíte, jak se barvy rozdělují a jaké mají vlastnosti....

 

 

 

 

 

Podobné články

barvení vlasůbarvabarvení vlasůJak jsme si slíbili v předešlém článku, dnes si vyjmenujeme a popíšeme základní typy barev a jejich vlastnosti. Těch je v dnešní době nepřeberné množství, proto vám přejeme, aby se vám podařilo vybrat tu pravou...

Polodlouhý zvlněný účes ombreExtra dlouhý účes ombreZvlněný polodlouhý ombre účesKrásné vlasy políbené sluncem. Znakem tohoto trendu je postupně světlající barva. V dnešní době je to nejžádanější trend, kterému leží u nohou celý Hollywood. Nechte se inspirovat naší fotogalerií.

vlasevropský typprůřezV dnešním článku se dozvíte co je to vlas a jakou má funkci. Popíšeme vám jak vlasy rostou, jaké máme typy a jak člověk získává svoji přirozenou barvu vlasů...

Mikádopánský krátký sestřihpánský účes šedivé vlasyNašli jste si první šedý vlas? Připadáte si kvůli tomu staří? Buďte si jistí, že v tom nejste sami. Tento problém dříve či později potká většinu z nás.  V dnešním článku si povíme o příčinách šedivění a jak s ním můžeme bojovat.

Poslat nový komentář

  • Webové a e-mailové adresy jsou automaticky převedeny na odkazy.
  • Povolené HTML značky: <a> <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd><br><p><img>
  • Řádky a odstavce se zalomí automaticky.

Více informací o možnostech formátování

CAPTCHA
Tato otázka je pro testování zda jste opravdoví hosté a předchází tak automatizovaným spamovým robotům.
Vyplňte odpověď